top of page
  • Liliy

Automatizētais ārējais defibrilators

Updated: 6 days agoDefibrilators
AED Defibrilators

Automatizētais ārējais defibrilators (AED) ir pārnēsājama elektroniska ierīce, kas automātiski diagnosticē dzīvībai bīstamas sirds aritmijas - kambaru fibrilāciju (VF) un kambaru tahikardiju bez pulsa - un spēj tās ārstēt, izmantojot defibrilāciju, proti, elektrības pielietošanu, kas aptur aritmiju, ļaujot sirdij atjaunot efektīvu ritmu.


Ar vienkāršām audio un vizuālām komandām AED ir izstrādāti tā, lai tos varētu lietot arī nespeciālisti, un AED lietošana tiek mācīta daudzās pirmās palīdzības, sertificētu pirmās palīdzības sniedzēju un pamata dzīvības atbalsta (BLS) līmeņa kardiopulmonālās reanimācijas (KPR) nodarbībās.


Pārnēsājamo defibrilatora versiju 20. gadsimta 60. gadu vidū izgudroja Frenks Pantridžs (Frank Pantridge) Belfāstā, Ziemeļīrijā, un pirmo automātisko publiskās lietošanas defibrilatoru 70. gadu beigās izgatavoja Cardiac Resussitation Company. Ierīce tika laista tirgū ar nosaukumu Heart-Aid.


Izvietošana un pieejamība

Automātiskos ārējos defibrilatorus parasti novieto tur, kur tos var izmantot veselības aprūpes speciālisti un pirmās palīdzības sniedzēji (veselības aprūpes iestādes un ātrās palīdzības automašīnas), kā arī publiskās piekļuves ierīces, kuras var atrast sabiedriskās vietās, tostarp uzņēmumu un valsts iestādēs, tirdzniecības centros, restorānos, sabiedriskajā transportā un citās vietās, kur var pulcēties cilvēki.


Lai tie būtu labi pamanāmi, publiski pieejamie AED bieži vien ir spilgtā krāsā un ir uzstādīti aizsargapvalkos pie ēkas ieejas. Kad šie aizsargvāciņi tiek atvērti vai defibrilators noņemts, daži no tiem ieslēdz skaņas signālu, lai brīdinātu tuvumā esošo personālu par to noņemšanu, lai gan tas ne vienmēr izsauc neatliekamās palīdzības dienestus; apmācītiem AED operatoriem būtu jāzina, ka, nosūtot AED vai izmantojot AED, jāzvana ātrajai palīdzībai. Starptautiskā reanimācijas sadarbības komiteja 2008. gada septembrī izdeva "universālu AED zīmi", kas jāpieņem visā pasaulē, lai norādītu uz AED klātbūtni, un tā ir attēlota labajā pusē.


Attīstās tendence iegādāties AED lietošanai mājās, jo īpaši cilvēkiem ar zināmām sirds slimībām. Ierīču skaits sabiedrībā ir pieaudzis, jo cenas ir samazinājušās līdz pieņemamam līmenim. Medicīnas profesionāļi ir pauduši zināmas bažas par to, ka šiem mājas lietotājiem ne vienmēr ir atbilstoša apmācība, un daudzi atbalsta plašāku sabiedrībā strādājošo personu, kuras var atbilstoši apmācīt un vadīt, izmantošanu.


Parasti AED komplektā ir sejas vairogs, kas nodrošina barjeru starp pacientu un pirmās palīdzības sniedzēju glābšanas elpošanas laikā; nitrila gumijas cimdu pāris; traumu šķēres, ar kurām pārgriezt pacienta apģērbu, lai atklātu krūškurvi; neliels dvielis, ar ko noslaucīt mitrumu uz krūškurvja, un skuveklis, ar ko noskūt ļoti apmatotas krūtis.


Izvietošana un pieejamība

Atšķirībā no parastajiem defibrilatoriem, automātiskajam ārējam defibrilatoram ir nepieciešama minimāla apmācība, lai to varētu lietot. Tas automātiski diagnosticē sirds ritmu un nosaka, vai ir nepieciešams elektrošoks. Automātiskajos modeļos elektrošoks tiek ievadīts bez lietotāja komandas. Pusautomātiskie modeļi paziņos lietotājam, ka ir nepieciešams elektrošoks, bet lietotājam ir jāpasaka ierīcei to darīt, parasti nospiežot pogu. Vairumā gadījumu lietotājs nevar atcelt AED sniegto ieteikumu "bez šoka". Dažus AED var lietot bērniem - bērniem, kuru svars ir mazāks par 55 mārciņām (25 kg) vai kuri ir jaunāki par 8 gadiem. Ja konkrēts AED modelis ir apstiprināts lietošanai pediatrijā, ir tikai jāizmanto piemērotāki spilventiņi.


Visos AED, kas apstiprināti lietošanai Amerikas Savienotajās Valstīs, tiek izmantota elektroniska balss, kas lietotājiem norāda katru soli. Tā kā AED lietotājam var būt dzirdes traucējumi, daudzos AED tagad ir arī vizuāli norādījumi. Lielākā daļa ierīču ir paredzētas lietošanai operatoriem, kas nav medicīnas darbinieki. To lietošanas ērtums ir radījis jēdzienu "publiski pieejama defibrilācija" (PAD).

Comments


bottom of page